Есенни съкровища в буркани – празник на българщината в село Дълбок Извор
В днешно време имаме нужда повече от всякога да говорим повече за традициите и обичайте, които подобни събития възпяват и представят, за да достигат до все повече млади българи. Това, което ни е запазило през вековете като народ, са именно тези традиции, и дълг на всеки един от нас е да ги пазим и насърчаваме хората, които ги поддържат живи!
Като че ли все по-малко стават събитията, представящи традиционния български бит и култура, народното фолклорно творчество, както автентичната българска кулинария. По-лошото е, че дори малкото на брой такива не получават нужната гласност и остават на заден план, изместени от всевъзможни съвременни алтернативи. И все пак съществуват горди българи и българки, чийто плам в сърцата е едничкото достатъчно условие да бъдат преодолени всевъзможни трудности, в името на това да бъдат организирани подобни спектакли, възхваляващи българщината!
Такъв подобен спектакъл бе кулинарния и фолколорен фестивал в село Дълбок Извор „Есенни съкровища в буркани”, който се проведе на 10.11.2024г. Празника на зимнината се организира за втора поредна година, като този път на него присъстваха над 350 самодейни кулинари, танцьори и певци от цялата страна, както и стотици жители и гости на селото и областта, дошли специално за празника!
Организаторите, начело с г-жа Жанет Карааргирова, Мария Бележкова и Господинка Налбантова, бяха подготвили фестивала като по учебник и се бяха погрижили дори за най-дребния детайл! Всичко бе изпипано и премислено до съвършенство, с едничкото желание участници и гости да изпитат наслада и да превърнат мразовития неделен ден в празник на всичко българско и родно!
Програмата бе открита от местния танцов състав, а млади гайдари очароваха публиката с виртуозното си изпълнение. Специален гост на събитието бе плевенският народен певец Свилен Тодорински.
Представителите на кулинарното изкуство се бяха разположили на 13 маси, на които присъстваше цяла палитра от традиционни вкусотии – сладка, туршии, баници и тиквеници, зимнина и др. Избора бе голям, а журито – максимално затруднено!
Денят продължи с различни вокални и танцови изпълнения на дейци от различни възрастови групи – от малки до големи! Всеки един от участниците даде най-доброто от себе си, а журито раздаде различни награди в многобройните категории. Голямата награда на читалището отиде при представителите на тетевенското село Васильовци, които взеха участие във всички категории и получиха почетен плакет, а за всички останали организаторите бяха предвидили различни дипломи и медали. Денят завърши типично по стар български обичай, като всички гости и участниците се хванаха на кръшно българско хоро!
История на читалището:
Г-жа Карааргирова сподели пред нас историята и развитието на читалище „Пробуда-1908“, започвайки от „сърцето“ му, а именно библиотеката: „Библиотеката съществува от 1969г., от създаването на самото читалище, с помощта на доброволен труд от страна на всички жители на селото. Читалище без библиотека не е читалище!“ През 2020г. библиотеката, както и самата сграда, са били изправени пред опасността от срутване, но благодарение на местна и държавна власт и отпуснатите средства, се ремонтира покрива и части от вътрешността. „Аз съм родена в Асеновград, но баща ми е от Дълбок Извор… карала съм летните си ваканции тук и за мен всичко това, което е оставено във времето и сега искаме да съхраним – за нас е важно. Предполагам всеки, който е на моето място ще го направи, но се случи на мен и затова го правя аз!“ – сподели Жанет. Тя и останалата част от екипа на „Пробуда-1908“ са едни своеобразни пазители на българщината, едни съвременни будители, тъй като успяват с неимоверни усилия да бранят и съхраняват стари книги, които хората биха иначе изхвърлили, тъй като съществува абсурдна забрана в читалищните библиотеки да се пазят издания, по-стари от 1989г.!?
Освен библиотека, читалището има и свой собствен музей, чийто акцент е музиката. „Различни музиканти са минали през сцената на Дълбок Извор, като тук за първа година се провежда най-големия събор за народна музика в България. Иван Милев – виртуоза на акордеона, е започнал своята кариера именно в нашето читалище – първо неговия баща, после той“.
В читалището действат певчески, театрален и танцов самодеен състав, който прославя селото из традиционни събори по цяла България, какъвто бе и „Есенни съкровища в Буркани“. Всички те се събират и творят в голямата зала, използвана и за киносалон, с капацитет 340 седящи места, която също, за съжаление, има нужда от спешен ремонт. Черешката на тортата в репертоара им е постановката „Галена Богданка“, по мотиви от Ран Босилек, в която участват 9 артиста и която се радва на голям интерес сред жителите на селото. Освен пред тях, самодейния състав ще има възможност да я представи и на сцената на пленарна зала – град Първомай, както и в читалищата на село Пъдарско и село Татарево.
В заключение:
В днешно време имаме нужда повече от всякога да говорим повече за традициите и обичайте, които подобни събития възпяват и представят, за да достигат до все повече млади българи. Това, което ни е запазило през вековете като народ, са именно тези традиции, и дълг на всеки един от нас е да ги пазим и насърчаваме хората, които ги поддържат живи! В тази връзка призоваваме всеки, който има възможност и желание да помогне на читалището в село Дълбок Извор в борбата му с времето и нуждата от ремонт с цел съхранение магията, която то носи, да го направи. Всяка помощ за тях е от значение!
За контакт:
Жанет Карааргирова - секретар на читалището
тел. 0893 414758
Сметка на читалището:
IBAN: BG95 TEXI 9545 1014 0019 14
BIC: TEXIBGSF
Коментари